Szara strefa na celowniku ITD

Pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli dwóch kierowców samochodów osobowych, którzy wykonywali nimi nielegalny zarobkowy przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji zainstalowanych w telefonach. Były to ich kolejne tego typu działania, których celem jest zwalczanie nieuczciwej konkurencji w przewozie osób.

W czwartek, 8 marca 2018 r. ok. godz. 17:30 w rejonie dworca autobusowego w Gdańsku inspektorzy z tamtejszego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Volkswagen Touran, którym wykonywano usługę zarobkowego przewozu osób. Pojazd ten nie był oznakowany zgodnie z przepisami jako „TAXI", a także nie posiadał taksometru. Podczas kontroli inspektorzy ustalili, że kierujący przewozi osoby na podstawie aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym. Za świadczoną usługę została pobrana opłata w wysokości 10 złotych z karty debetowej pasażera. Potwierdzeniem wykonanej transakcji była informacja przesłana na telefon za pośrednictwem platformy internetowej. Kontrolowany kierowca nie okazał inspektorom licencji na wykonywanie przewozu osób taksówką, ani licencji uprawniającej do zarobkowego przewozu drogowego osób i odmówił złożenia wyjaśnień.

Drugi samochód osobowy marki Hyundai i20 został zatrzymany przez inspektorów pół godziny później w tym samym miejscu. Tym razem zarobkowy  przewóz osób również był wykonywany na podstawie aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym i bez wymaganej licencji transportowej.

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności na miejscu kontroli i zebraniu dowodów, materiał ten będzie teraz stanowić podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego przez ITD w sprawie nałożenia kary pieniężnej na każdego przewoźnika w wysokości po 8 000 zł.