Podsumowanie akcji „Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018” z Akcentem

1221 skontrolowanych autobusów, 51 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, w tym wydanych 21 zakazów dalszej jazdy – to efekt akcji „Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018", którą prowadzili na terenie całego kraju inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Jej przebieg i wyniki omówili szerzej podczas briefingu prasowego Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, oraz gwiazda polskiej sceny muzycznej Zenon Martyniuk, lider zespołu Akcent. 

- „Kończy się kolejna akcja Bezpieczny autokar. Był to czas weryfikacji stanu technicznego autobusów, czasu pracy i trzeźwości kierowców. Akcja ta jest prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego już od 2003 roku. Cel tego typu działań jest jeden. Większe bezpieczeństwo na polskich drogach, zarówno pasażerów – w tym dzieci – jak i innych uczestników ruchu drogowego. To jest nasz priorytet. To nie jest koniec, bo Inspekcja Transportu Drogowego nie działa akcyjnie, tylko przez cały rok. Już teraz trwają kontrole gimbusów i autobusów szkolnych, wyniki z niektórych województw wskazują, że są to działania niezbędne" - ocenił kolejną edycję zimowej akcji Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. 

Oprócz wyznaczonych stałych punktów inspektorzy, w miarę możliwości, prowadzili kontrole w miejscu wyjazdu autokarów, a także na najczęściej uczęszczanych szlakach komunikacyjnych. 

- „Dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowy wypoczynek inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przez cały okres ferii zimowych, czyli od 12 stycznia 2017 r. do dziś prowadzili intensywne kontrole autokarów. Skontrolowaliśmy w sumie 1221 pojazdów, z czego 21 zostało wycofanych z ruchu. Najczęściej zastrzeżenia stanu technicznego budziły wycieki płynów eksploatacyjnych z silników pojazdów, nieszczelność układów pneumatycznych, nadmiernie zużyty bieżnik opon i luzy w układzie kierowniczym. W niektórych przypadkach możemy śmiało powiedzieć, że przyczyniliśmy się do uniknięcia tragedii. Niesprawny technicznie autobus z dziećmi stanowi bowiem bardzo duże niebezpieczeństwo dla nich samych, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. To jest ostatni weekend ferii, będą trwały wzmożone kontrole autokarów na drodze, które wracają z dziećmi z wypoczynku zimowego" – powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 

Podczas sobotniego briefingu prasowego bardzo duże zainteresowanie młodzieży i turystów wywołała obecność Zenona Martyniuka, lidera zespołu Akcent. 

Zenon Martyniuk podróżuje po Polsce, pokonując rocznie tysiące kilometrów w drodze na koncerty. 

Zdecydował się promować działania Inspekcji Transportu Drogowego w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. 

- Sporo podróżuję po Polsce na koncerty, obserwując wiele sytuacji na drogach. Na szczęście dostrzegam na nich coraz więcej nowoczesnych autokarów, którymi nierzadko podróżują dzieci i młodzież. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że to właśnie dzięki waszej obecności na drogach i takim działaniom, przewoźnicy wymieniają pojazdy na nowsze, a kierowcy przywiązują większą uwagę do bezpieczeństwa. Jak widzimy rośnie też świadomość potrzeby przeprowadzenia kontroli drogowych u opiekunów takich zorganizowanych grup – powiedział Zenon Martyniuk, lider zespołu Akcent. 

Podczas briefing prasowego na parkingu pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim w Warszawie, inspektorzy ITD przeprowadzili kontrole autobusów dalekobieżnych. 

Pasażerowie byli zaskoczeni - otrzymali upominki, a wzorowi kierowcy, maskotkę - krokodylka Tirka. Wszyscy mieli szansę na autograf od legendy polskiej muzyki. 

Można było zrobić wspólne zdjęcie i zanucić znane przeboje Zenona Martyniuka i Zespołu Akcent. 

Gwiazdor zapowiedział wsparcie kolejnych akcji ITD w 2018 roku.