Pijany kierowca łotewskiej ciężarówki

Ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał łotewski kierowca ciężarówki, którego zatrzymali do kontroli kujawsko-pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze ekspresowej S10 w okolicach Torunia. Ponadto przewoźnik nie posiadał żadnego uprawnienia do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy.

W czwartek, 8 marca 2018 r. na obwodnicy Torunia (droga ekspresowa S10) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu w Bydgoszczy zatrzymali do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, którym łotewski przewoźnik wykonywał transport ładunku z Łotwy do Niemiec. Podczas pobierania dokumentów od kierującego wyczuwalna była silna woń alkoholu. Badanie trzeźwości potwierdziło podejrzenie inspektora – kierowca był pod wpływem alkoholu. W związku z tym inspektorzy wezwali na miejsce kontroli patrol drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy kolejne badania alkomatem dały wynik 0,57 mg/l (1,19 promila) oraz 0,54 mg/l (1,13 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu przez kierującego ciężarówką. Nietrzeźwy szofer został przekazany do dalszych czynności policjantom.

Okazało się, że nie było to jedyne jego przewinienie. Inspektorzy stwierdzili, że łotewski przewoźnik nie posiadał żadnego uprawnienia do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy. W związku z tym wszczęli w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pojazd został usunięty na parking strzeżony do czasu uiszczenia kaucji na poczet przyszłej kary pieniężnej.