Międzynarodowy transport z… magnesem na skrzyni biegów

Nałożone dwa mandaty karne i wszczęte postępowanie wyjaśniające wobec przewoźnika – to finał rutynowej kontroli drogowej zespołu pojazdów (ciągnika siodłowego i naczepy) wykonującego transport opakowań z Bydgoszczy do Belgii.

Pojazd został zatrzymany do rutynowej kontroli na drodze krajowej nr 5 w czwartek, 8 marca 2017  przez inspektorów z WITD w Bydgoszczy. W kabinie przybywało dwóch kierowców z Białorusi. Realizowali międzynarodowy transport drogowy opakowań z Bydgoszczy do Langemark w Belgii. W trakcie czynności kontrolnych okazało się, że w czasie, kiedy pojazd przemieszczał się, na kartach obu kierowców zamiast okresów prowadzenia i pozostawania w gotowości zarejestrowany został odpoczynek, a w pamięci tachografu postój pojazdu.

Przyczyną takiego stanu rzeczy okazał się magnes przyłożony do impulsatora w skrzyni biegów. Ingerencja sprawiła, że informacje o przemieszczaniu się pojazdu wysyłane przez skrzynię biegów były przechwytywane przez pole elektromagnetyczne wytworzone przez przyłożony magnes. Miało to na celu ukrycie przed organami kontroli drogowej znacznie dłuższej pracy kierowców niż zezwalają przepisy socjalne. Takie postępowania stanowi nie tylko przejaw nieuczciwej konkurencji wobec uczciwych przewoźników drogowych, ale przede wszystkim realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przyłożony do impulsatora w skrzyni biegów magnes zakłóca bowiem nie tylko prawidłowe działanie tachografu, ale także np. ogranicznika prędkości, systemu ABS, itp.

Inspektorzy ukarali obu kierowców mandatami za niedozwoloną ingerencję w działanie tachografu. Natomiast wobec nieuczciwego przewoźnika wszczęto postępowanie wyjaśniające, zabezpieczając na jego poczet kaucję w wysokości odpowiadającej przewidywanej karze finansowej.