Małopolscy inspektorzy kontrolowali busy i autokary

Małopolscy inspektorzy transportu drogowego wzięli pod lupę pojazdy świadczące przewóz osób na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Dwa kontrolowane pojazdy zostały wycofane z ruchu z powodu fatalnego stanu technicznego, a osoby zarządzające transportem i kierowcy ukarani mandatami na łączną kwotę 3 000 złotych. Inspektorzy wszczęli też postępowanie administracyjne wobec jednego z przedsiębiorców, który wykonywał przewóz regularny osób z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu.

We wtorek, 8 sierpnia 2017 r. inspektorzy z Oddziału Terenowego w Nowym Targu WITD w Krakowie prowadzili działania kontrolne na terenie powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego z zakresu przewozu osób. W trakcie kontroli pierwszego pojazdu na terenie miejscowości Zakopane ujawnili następujące nieprawidłowości: korozję podwozia i elementów nośnych, mającą wpływ na sztywność konstrukcji oraz dziury w podwoziu; niesprawny układ hamulcowy; niesprawne tylne drzwi (brak możliwości zamknięcia) – uszkodzone ryglowanie i zamek; popękaną lampę zespoloną tylną oraz niesprawne światło przeciwmgielne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej; brak mocowania akumulatora do podwozia; instalację w komorze silnika grożącą zwarciem i pożarem; pęknięty tylny resor; różną rzeźbę bieżnika opon osi napędowej. W kolejnym zatrzymanym do kontroli pojeździe stwierdzili: niepewne mocowanie zderzaka (przód i tył); uszkodzone reflektory przednie i lampy tylne; korozję nadwozia grożąca zranieniem (wystające ostre elementy).

Z powodu ujawnionych licznych nieprawidłowości pojazdy zostały wycofane z ruchu drogowego, a osoby zarządzające transportem i kierowcy ukarani mandatami na łączną kwotę 3 000 zł.

Tego samego dnia małopolscy inspektorzy udali się również do miejscowości Sromowce Wyżne, żeby przeprowadzić kontrole autobusów przewożących turystów na spływ Dunajcem. Podczas jazdy zauważyli autobus oznakowany tablicą kierunkową, którego kierowca, po dostrzeżeniu radiowozu Inspekcji Transportu Drogowego, nagle zmienił kierunek jazdy i pominął wyznaczony w rozkładzie jazdy przystanek. Pojazd został zatrzymany do kontroli, a inspektorzy szybko ujawnili kilka naruszeń: wykonywanie przewozu regularnego z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu - ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków; niewydanie pasażerom wymaganego potwierdzenia wniesienia opłaty za przejazd; przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym.

Na kierowcę nałożono mandaty w łącznej kwocie 1 500 zł oraz 8 punktów karnych. Natomiast wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne, które jest zagrożone karą pieniężną w wysokości 5 000 zł.