Krakowscy inspektorzy szkolili przyszłych kierowców zawodowych

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z całego kraju dzielą się wiedzą, jaką powinni posiadać uczniowie publicznych szkół branżowych, kształcący się w zawodzie kierowca-mechanik. Jedno z takich spotkań przeprowadzili w piątek (1 grudnia 2017 r.) małopolscy inspektorzy w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach.

Uczniowie I i II klasy branżowej o profilu kierowca-mechanik dowiedzieli się, jakie są wymagania związane z wykonywaniem zawodu kierowcy przy przewozie drogowym osób i rzeczy. Ponadto inspektorzy szczegółowo przybliżyli im przepisy dotyczące czasu pracy kierowców, a także opowiedzieli o swoich uprawnieniach ustawowych i zadaniach wykonywanych na co dzień na drogach.

W wyniku przywrócenia w 2015 roku możliwości kształcenia kierowców w szkołach publicznych powstało ponad 110 klas o tym profilu, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu młodych ludzi tym zawodem.

Zapotrzebowanie na kierowców zawodowych nie maleje. Krajowi przewoźnicy co roku zatrudniają coraz większą liczbę kierowców zza wschodniej granicy. Tylko w ubiegłym roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał ponad 41 tys. świadectw upoważniających obywateli tzw. krajów trzecich do pracy w Polsce.