Kontrole ITD na A1. Siedem postępowań, jeden zatrzymany

Jazda na cudzej karcie kierowcy, wyłączony tachograf, niebezpieczne usterki, prowadzenie po spożyciu alkoholu. To przykłady nieprawidłowości wykrytych przez inspektorów ITD podczas kontroli na A1.

180 sprawdzonych pojazdów w trakcie trzech godzin kontroli. To ogólne podsumowanie działań pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego, które przeprowadzono w środę, 19 września, czyli podczas Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych.

Kontrole odbyły się na autostradzie A1 w Rusocinie. Nie wszystkie zakończyły się pozytywnym wynikiem. Inspektorzy ITD zatrzymali kierowcę, który prowadził ciężarówkę w stanie po spożyciu alkoholu. Miał 0,3 promila alkoholu w organizmie. Siedem kontroli zakończyło się wszczęciem postępowań administracyjnych. Przyczyny? Jazda na cudzej karcie kierowcy, prowadzenie pojazdu z wyłączonym tachografem. W dwóch przypadkach tachograf nie miał wymaganej legalizacji. Jedna z kontrolowanych ciężarówek nie miała z kolei  ważnych badań technicznych, a w innej inspektorzy wykryli poważne wady, zagrażające bezpieczeństwu.

Po działaniach kontrolnych, inspektorzy wspólnie z policjantami prowadzili akcję edukacyjno-informacyjną. Kierowcy mogli skorzystać m.in. ze szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych – Projekt Edward organizowany jest przez Tispol (Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego). Celem akcji jest zredukowanie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych do zera.