Dzień Dawcy Szpiku w GITD

GITD dla DKMS. Pracownicy Inspektoratu rejestrowali się dziś w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Zostać dawcą nie jest trudno, a im więcej osób w bazie, tym większa szansa na uratowanie życia wielu chorych.

Bartek

Bartek ma 10 lat i mieszka w Ostrówku w gminie Klembów. Jak sam mówi, najbardziej lubi Bestię. To imię jego psa. Kocha także kolor niebieski, leżeć na plaży i Kubusia Puchatka. - Bartuś jest bardzo szczęśliwym i pozytywnie nastawionym do życia i ludzi dzieckiem. Jest takim naszym słoneczkiem, które wszystkich potrafi rozweselić – opowiada mama.

Cień na życie chłopca rzuciła choroba. U Bartka zdiagnozowano zespół Nijmegen i nietypowe zmiany w płucach. Jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku.

Dzień Dawcy w GITD

Z myślą o Bartku, ale też innych potrzebujących, w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie, Fundacja DKMS zorganizowała Dzień Dawcy Szpiku. Pracownicy Inspektoratu pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w akcji. Baza potencjalnych dawców szpiku powiększyła się o nowe osoby. Im więcej w bazie nazwisk, tym większa szansa na uratowanie ludzkiego życia. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie!

Szanse

Jak informuje Fundacja DKMS, która prowadzi największą w kraju bazę potencjalnych dawców,  w Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionej osoby. Znalezienie właściwego dawcy może być trudniejsze od wyjęcia przysłowiowej igły ze stogu siana. Ale niekiedy się udaje. Obecnie w bazie DKMS zarejestrowanych jest ponad 1 milion 400 tysięcy osób. Prawie 6 tysięcy osób oddało do tej pory szpik dla chorego.

Dawcy

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg  (bez dużej nadwagi). Procedura polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Zainteresowanych działalnością Fundacji DKMS, a także szczegółowymi informacjami na temat możliwości pomocy zapraszamy na stronę fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/pl.